A műtét a bőr és bőr alatti szövetek kivágásával, preparálásával, roncsolásával jár.
A beavatkozás folyamán a felületi fertőtlenítés után, az érintett bőrterület injekcióval történő érzéstelenítését elvégezzük. Az ismételt fertőtlenítést követően steril izolálás következik, majd steril eszközökkel végezzük el a megbeszélt műtétet. Ezt követően a seb esetleges összevarrása, vagy gyulladás esetén halasztott varrása, illetve nyitva kezelése történik. Végül fedőkötéssel látjuk el a sebet.
Mikor és milyen problémákkal érdemes ambuláns sebészeti szakellátáshoz fordulni?
Fizikálisan észlelhető általános sebészeti betegségek: sérvek, tapintható daganatok, bőr és bőralatti elváltozások, gyulladások vizsgálata, további célzott kivizsgálásának elindítása, differenciáldiagnosztikai kérdések tisztázása. Szükség esetén gyógyszeres kezeléssel való kiegészítés. Hasüregi és egyéb szervek betegségeiről készült, sebészeti vonatkozású elváltozások leleteinek értékelése, terápiás terv felállítása.
Az alábbi felsorolásban található elváltozások kezelésének indikációját gyakran társ szakrendeléseink szervezik. Ilyen például a bőrgyógyászati konzultáció során felmerülő, szemölcs és anyajegy, vagy zsírcsomó, gyulladásos kórképek eltávolítása, kimetszése. Ezen kívül jellemző a benőtt köröm sebészi úton történő ambuláns kezelése.
Helyi érzéstelenítésben végezhető ambuláns bőr elváltozások:
- anyajegy
- szemölcs
- közönséges szemölcs (verruca vulgaris)
- talpi szemölcs (verruca plantaris)
- uszoda szemölcs (mollusca contagiosa)
- nemi szerveken megjelenő szemölcsök (verruca genitalis)
- lipóma (zsírcsomó)
- fibróma
- keményfibróma (kevés sejtet tartalmaz)
- lágyfibróma, vagy más néven „vadhúst”, keloida (sérülés, vagy sérülések következtében megjelenő hegek burjánzása)
- angiofibrómát (a kötőszöveti sejtek között kitágult vérerek találhatóak)
- cisztás fibrómát (a kötőszöveti sejtek között nyirokerek találhatók)
- atheróma (kásadaganat)
- basalióma
- pigmentációs rendellenesség
- hiperpigmentációs zavarok (fokozott festékezettség)
- hipopigmentációs zavarok (csökkentett festékezettség)
Szükség esetén bármelyik bőrelváltozás kezelése után szövettani vizsgálat elvégzése lehetséges.
Helyi érzéstelenítésben végezhető egyéb ambuláns beavatkozás:
- tályog
- benőtt köröm nem lézeres sebészeti ellátása
Hogyan zajlanak a sebészeti vizsgálatok?
A sebészeti vizsgálatokról elmondható, hogy minden esetben fizikai vizsgálattal kezdődnek, a páciens problémának feltérképezésével folytatódnak. Ilyenkor sebész szakorvosunk a hozott, egyéb anamnézis tudatában kezdi meg a vizsgálatot és dönti el a beavatkozás milyenségét, szükségességét.
A beavatkozások minden esetben felületi fertőtlenítést követően, helyi érzéstelenítésben történnek. Steril injekcióval érzéstelenítő anyagot juttatunk az adott bőrterületre. Az injekció kezdetben feszítő, csípő érzést ad, majd teljes fájdalomérzet kiesést okoz. Fontos, hogy húzást, nyomást, úgynevezett mélyérzéseket továbbra is érezni fog, de fájdalmat nem érezhet. Amennyiben mégis ez történik, kérjük jelezze, hiszen az érzéstelenítő eloszlása nem mindig egyenletes. A beavatkozás alatt végig ébren van, bármi probléma adódik, rosszullét fogja el, kérdése van, szóljon. A műtétet követően ritka mellékhatásként, felkeléskor szédülés, szívdobogásérzés foghatja el az erre hajlamos pácienseket. Ezek a tünetek általában átmenetiek, és csak néhány percig tartanak.
Általánosságban elmondható, hogy az ambuláns jellegű sebészeti beavatkozások 30 perc alatt elvégezhetők. (például 1 darab anyajegy kimetszése háton).
A beavatkozást követően steril műtéti kötést helyezünk a kezelt felületre, a műtött területet víz nem érheti, azt két nap után lehet és érdemes kétnaponta cserélni. A 2. napon enyhe vízsugár mellett a seb mosható, de szappan és tusfürdő nem érheti.
A műtét utáni 7-14 napon belül kontroll vizsgálat szükséges.