Az érsebészet az artériás és vénás eredetű betegségekkel foglalkozó tudományág. Az általános szűréstől kezdve, a prevenciós jellegű kezeléseken át, a már kialakult, folyamatos kezelést vagy műtéti beavatkozást igénylő elváltozások egyaránt az érsebészethez kapcsolódnak. A szakághoz rengeteg népbetegség tartozik, így például a különféle szív- és érrendszeri panaszok, amelyek Magyarországon vezető haláloknak tekinthetők, de a cukorbetegség vagy a magas vérnyomás szövődményei, illetve a visszeresség szintén okozhatnak olyan panaszokat, amelyek érsebészeti beavatkozást igényelnek.
A visszeresség mellett – mely kialakulhat a testsúlyból és az életmódból fakadóan, de akár terhesség alatt is – a szakág foglalkozik a nőknél főként szépséghibaként jegyzett seprűvénák megjelenésével, melyek a megfelelő kezelésekkel ma már könnyedén megszüntethetők. Az érsebészet a betegségek szűrése mellett életmódbeli tanácsadással, gyógyszeres terápiával és ambulánsan elvégezhető beavatkozással egyaránt foglalkozik, de a súlyosabb esetekben az injekciós- és a műtéti kezelések is szükségesek lehetnek.
Milyen panaszokkal forduljunk érsebészetre?
Érsebészeti szakvizsgálatra a következő tünetek megjelenésekor lehet szükség:
- A lábakon megjelenő, láthatóan duzzadt, kanyargó, gyakran fájdalmas visszerek megjelenése, amelyek sok esetben okoznak nehézérzést a lábszáron vagy a bokán.
- A comb felső részén vagy a lábszár hátsó felén jelentkező erőteljes fájdalom, ami főleg mozgás hatására fokozódik, pihentetésre pedig enyhül.
- A lábon megjelenő, gyakran sérülés nélkül kialakuló sebek és fekélyek, amelyekegyáltalán nem- vagy nagyon nehezen gyógyulnak.
- Hajszálerek és seprűvénák megjelenése (tünetmentesség esetén is).
- Ismeretlen eredetű, csillapíthatatlan végtagfájdalmak nyugalmi állapotban is.
- A kezek és a lábak izmainak jelentős gyengülése.
- Gyakori vagy állandó görcsérzés (különösen a lábakban).Állandó lábviszketés és ödéma.
- A problémás vénák esetében megjelenő bőrpír vagy elszíneződött bőrfelület.
Érsebészeti betegségek kezelése
A modern érsebészet az utóbbi évtizedekben óriási fejlődésen ment keresztül, így ma már a legtöbb elváltozás gyógyítható vagy szinten tartható valamilyen formában. A vizsgálat minden esetben a páciens állapotának feltárásával, az anamnézis felállításával indul, majd a fizikális ellenőrzés és diagnosztika segítségével a legtöbbször felállítható a diagnózis. Ezt további vizsgálatok vagy rendszeres ellenőrzéshez kötött gyógyszeres terápiák követik, de súlyosabb esetekben akár érsebészeti műtétre is szükség lehet. Lássuk egy kicsit konkrétabban a szakághoz kapcsolódó kezelési megoldásokat.
Konzervatív terápiák
A konzervatív terápiákat minden esetben alapos kivizsgálás után írja elő az érsebész szakorvos. Gyakran elegendő lehet ilyenkor a fásli alkalmazása, máskor kompressziós gumiharisnya viselése indokolt. Az érsebészeti betegségek egy jelentős részére nagyon jó hatást gyakorol a megfelelő gyógytorna, de sok esetben szükséges alkalmazni gyulladáscsökkentő készítményeket is, melyek a láb duzzanataira egyaránt jótékony hatással lehetnek. Injekciós kezelések Az injekciós kezelések során az érsebész javaslatára olyan gyógyszer kerül közvetlenül a problémás régióba, ami segíti a vénák falának összehúzódását, külső nyomás mellett pedig a vénaszakaszok végleges elzáródását. Ennél a kezelési módszernél az injekciót követően a páciensnek kompressziós harisnyát vagy pólyát kell alkalmaznia ahhoz, hogy a kisebb vénákhoz vagy a seprűvénákhoz kapcsolódó kellemetlen tünetek eltűnjenek. Amennyiben nagyobb vénák injekciós kezeléséről van szó, szükség lehet a megalvadt vér kiürítésére is a gyógyszer befecskendezése mellett. Ezt követően is szükséges a pólya vagy a kompressziós harisnya viselése, méghozzá sokkal hosszabb ideig, mint enyhébb elváltozások esetén.
Műtéti beavatkozás
Ha a visszeresség mértéke jelentős, és az már kísérőbetegségek nélkül is komoly kockázattal jár – például trombózis kialakulásának veszélye áll fenn –, akkor a fenti kezelések helyett műtéti beavatkozásra van szükség. A műtét minimális maradandó hegesedéssel, teljes érzéstelenítéssel történik a véna fő törzsének, valamint a kapcsolódó oldalágainak az eltávolításával. Gyakran nemcsak már kialakult elváltozások esetén érdemes alkalmazni, hanem a mélyvéna gyulladásainak megelőzése céljából is javasolt. Műtéti beavatkozásra van szükség továbbá a visszeresség szövődményeként kialakult fekély kezelésekor is. Ezek a fekélyek nemcsak nagyon fájdalmasak, hanem fertőzésveszélyt is jelentenek. Operációjukra jellemzően a helyi kezelések és a konzervatív terápiák után kerülhet sor.