Szerencsére a modern orvostudomány a bőrgyógyászati betegségek kezelésében nagyon jelentős eredményeket tud felmutatni, ezáltal ma már olyan elváltozások is könnyedén orvosolhatók, amelyek éveken át gyógyíthatatlannak tűntek, és egy életre megkeseríthették a páciensek életét. Ilyen problémák a pikkelysömör, a rosacea vagy a pattanásos bőr, melyek háttere manapság könnyedén felderíthető, orvoslásuk pedig nem okoz különösebb gondot.
Mikor és milyen problémákkal érdemes bőrgyógyászhoz fordulni?
Mint elhangzott, az emberi bőr azon túl, hogy egy bonyolult szerv, a külvilág által is a leginkább látható, ezáltal az itt kialakuló problémák jelentős része azonnal és könnyen észrevehető, aminek köszönhetően sokan nem is halogatják az orvosi vizsgálatot.
Minden esetben érdemes bőrgyógyászhoz fordulni, ha panaszaink heves kísérőjelenséggel járnak, valamint nem enyhülnek, illetve nem tűnnek el a megjelenésük után néhány nappal.
A bőrgyógyász hatáskörébe tartozik minden szubjektív panasszal kísért bőrbetegség, legyen szó csípésről, allergiás reakcióról, ekcémáról, kiütésekről, fertőzésekről, netán gombás-, bakteriális- vagy vírusos fertőzésről. A probléma lehet továbbá egyszeri, frissen megjelent, vagy akár évek óta fennálló, krónikus típusú is, de ha a tünetek kellemetlenséget okoznak, fájdalommal járnak, vagy csak egyszerűen esztétikailag csúnyák, a szakember felkeresése és a vizsgálat minden esetben ajánlott.
Sajnálatos módon rengeteg olyan bőrbetegség van – ilyenek például a különféle bőrdaganatok –, amelyek nagyon sokáig észrevétlenek maradnak, és nem okoznak panaszt, esetleg olyan régióban találhatók, amelyek nem láthatók.
Az ilyen problémák miatt a bőrgyógyászat felkeresése a rendszeres szűrővizsgálat miatt is tanácsos, különösen hajlamosító tényezők esetén.
Léteznek továbbá olyan bőrproblémák, amelyek nem konkrét betegségek. Ilyenek például a bőr jóindulatú elváltozásai, mint amilyen a hajlatokban vagy a nyaki régióban gyakran megjelenő kinövések, amelyek bár nem veszélyesek, ellenben komoly esztétikai problémát okoznak. Eltávolításukra éppen ezért inkább kozmetikai okokból van szükség.
Szintén bőrgyógyászati problémák állhatnak a hajhullás hátterében, hiszen a haj a bőr egyfajta függelékének tekinthető. Ilyenkor érdemes a belső és a külső okokat egyaránt felderíteni és kivizsgálni annak érdekében, hogy pontos diagnózist lehessen felállítani.
Hogyan zajlanak a bőrgyógyászati vizsgálatok?
A bőrgyógyászati vizsgálatokról általánosságban elmondható, hogy minden esetben a felmerülő probléma határozza meg az analízis sajátosságait. A legtöbb esetben nyilván fizikai vizsgálattal kezdődik a páciens problémájának feltérképezése, amelynek általában csak az adott régió, de néha – például anyajegyvizsgálat esetén – az egész testfelszín átkutatása is indokolt, ami egy speciális dermatoszkóp segítségével zajlik.
Ezen felül sor kerülhet részletes anamnézis felvételre és szövettani mintavételre is, amelyek közül utóbbi a további vizsgálatok elvégzéséhez különösen fontos. Amennyiben jóindulatú bőrdaganatok vagy vírusos szemölcsök eltávolítására kerül sor, az minden esetben folyékony nitrogénnel vagy elektrokauterrel történik, ami mellett bizonyos betegségek esetén külön terápia kerül beállításra, illetve megbeszélésre, hovatovább szükség lehet még akár rendszeres gondozásra is.