Potenciális betegségek
- cukorbetegség,
- magas koleszterin,- és trigliceridszint,
- magasvérnyomás betegség,
- kóros érelmeszesedés, következményes szívkoszorú-, agyi-, és verőérbetegségek (szívinfarctus, stroke, érelzáródás),
- máj-, és epebetegségek,
- mozgásszervi degeneratív betegségek,
- daganatos megbetegedések,
- csökkent fogamzóképesség,
- alvási apnoé.
Az utóbbi években az elhízottak aránya fokozatosan növekszik, egyes előrejelzések szerint a közeljövőben elérheti a lakosság 30–35%-át is, ebből kb. 10% súlyosan elhízott lehet. Ez az állapot megváltozott/csökkent munkaképességet is jelent. Igen fontos, hogy valamilyen, orvosi szempontból is elfogadható módszerrel tegyünk ellene, az elhízás csökkentésére hivatott módszereket fogyókúrának nevezzük. Ez lehet egyszerű éhezés ("0" kalóriás diéta), ezt hosszabb, de inkább rövidebb ideig sikerül tartani. Ezen fogyókúrák a legtöbbször irracionális, orvosi szempontból indokolatlan, sőt, egészségre kifejezetten káros hatásúak. Az interneten hetente-havonta lehet olvasni újabb és újabb "tuti biztos" módszerekről, csodaszerekről, amik biztos és gyors fogyást ígérnek. Az eredményük szinte biztosan ugyanaz (ha szerencsénk van, és nem okoztak akár maradandó egészségkárosodást): a "kúra" után törvényszerűen jönnek vissza a szenvedéssel leadott kilók (ún. jojo effektus). Sokan százezreket, akár milliókat is költenek ezen módszerekre, hiába, testsúlyuk az idők folyamán gyakran nemhogy csökkenne, hanem tovább nő.
A gyomorballon terápia egy viszonylag új testsúlycsökkentő módszer, melynek vannak diétás, illetve magából a módszerből adódó étvágycsökkent és mechanikus "gyomorszűkítő" összetevői egyaránt. 27-es testtömeg (BMI⃰⃰) indextől alkalmazható, illetve akkor, ha más diétás módszerek már nem javasoltak.
A módszer lényege, hogy endoszkópos úton (tehát nem műtéttel, nincs vágás, így nincsenek hegek) egy folyadékkal, vagy levegővel feltölthető ballont juttatunk be a gyomorba, mely volumenénél fogva csökkenti a gyomor "hasznos" térfogatát, így akadályozza, csökkenti a táplálékfelvételt, így a páciens a korábbiakhoz képest kevesebb ételt tud fogyasztani, ám már ettől is jóllakott lesz, ez kevesebb táplálékbevitelt jelent.
A gyomorballon mellett bármilyen étel és ital fogyasztható, de nélkülözhetetlen az orvos/dietetikus által javasolt étrend betartása. Cél a fogyás, illetve, hogy hosszú távú táplálkozásbeli és életmódbeli változásokat érjen el a páciens.
A módszer alkalmazható jelentős túlsúly esetén, társbetegségek meglétekor is, amikor más diétás módszerek már nem alkalmazhatóak, illetve több sikertelen fogyókúra után.
A gyomorballonnal nagyobb túlsúlytól is megszabadulhatunk, segítség egy komplett életmód változtatáshoz, mivel a ballon "viselése" során a pácienst diétás és sportolási/gyógytorna tanácsokkal is ellátjuk.
Az orvos/dietetikus által felügyelt diéta alkalmazásával a 6 hónapos gyomorballon viselés ideje alatt heti 1-1.5 kg, összesen 15-25 kg súlycsökkenés érhető el. Ez személyes adottságoktól és az orvosi előírások betartásának mértékétől változhat. Jelentősen elhízottak akár 25-35 kg-ot is fogyhatnak.
A ballon valójában arra tanítja a beteget, hogy felismerje, mennyi az elég. Egy kicsit átállítja az agyat a porció méreteit illetően. Ugyanakkor motiváló erőt is jelent, hiszen mire sikerül leadni néhány felesleges kilót, a páciens már a ballon nélkül is képes megtartani az arányokat.
Mennyi ideig lehet a ballon a gyomorban?
Általában 6, ritkán 12 hónapig. Kb. 5 hónap után a szervezet hozzászokik a ballonhoz, így a fogyás üteme lelassul, megállhat. Az agyat max. hat hónapig lehet „becsapni”, és elhitetni, hogy nem éhes, mert tele van a hasa. 5-6 hónap ezzel együtt elegendő egy egészségtudatosabb táplálkozás elsajátításához, ill. a gyártó is ennyi ideig garantálja a ballon integritását.
Ne feledjük, mégoly ellenálló anyagból is legyen a ballon, nap, mint nap a gyomorsav és a pepszin (emésztőenzim) folyamatos hatásának van kitéve.
Szükséges-e bármilyen előzetes vizsgálat?
Igen, a ballon behelyezését előzetes orvosi vizsgálatnak kell megelőznie, melynek során esetleges olyan betegségeket, egészségügyi problémákat, állapotokat keresünk, melyek a ballon terápia szempontjából kizáró okot jelenthetnek, vagy azt befolyásolhatják. Ekkor megbeszélheti szakorvosunkkal magát a gyomorballon terápia mibenlétét, az ezzel kapcsolatos elvárásait, felteheti kérdéseit.
Így szükséges egy általános kórelőzmény-felvétel, általános orvosi vizsgálat, laborvizsgálat, EKG, hasi és kismedencei ultrahang vizsgálat, előzetes felső panendoscopia (gyomortükrözés), illetve szükség szerint további vizsgálatok, pl. kardiológiai, pulmonológiai konzultáció.
Ezen vizsgálatok jelentős részét intézményünkben is el tudjuk végezni sorban állás nélkül, de természetesen Ön is elvégeztetheti azokat háziorvosa segítségével.
Annak megkönnyítésére, hogy Önnek ne kelljen a vizsgálatok szervezésével, lebonyolításával drága idejét rabolni, különböző "csomagokat" állítottunk össze, melyek tartalmazzák az előzetes, fentebb részletezett vizsgálatokat, a gyomorballon és egyéb eszközök költségeit, az endoszkópos úton történő ballon behelyezés és kivétel költségeit altatással, illetve a ballon behelyezését követően ajánlott kontrollvizsgálatokat, úgymint 2 alkalommal történő gasztroenterológiai konzultáció, diétás tanácsadás, gyógytorna.
Amennyiben egy komplett csomagunkat veszi igénybe, úgy árkedvezményben részesül.
A ballonról, a ballon elhelyezéséről és kivételéről
A gyomorballon speciális, mind mechanikailag, mind vegyileg (gyomorsav, emésztőenzimek, étel) ellenálló anyagú, mégis rugalmas, elasztikus, szövetbarát gömb alakú tartály.
Endoszkópos úton történik a gyomorba való levezetése leeresztett állapotban, majd a feltöltése vagy levegővel, vagy színezett fiziológiás sóoldattal történik, általában 500-600 ml térfogatra. Mindkét töltőanyagnak megvannak az előnyei. A töltés után meggyőződünk a ballon megfelelő helyzetéről, majd az endoszkóp eltávolítása után az tulajdonképpen a gyomor egy részét kitöltve abban képes szabadon mozogni, idegentestként csökkenti annak térfogatát és így a táplálékfelvétel mennyiségét. A behelyezés 15-30 percet vesz igénybe, altatásban. Utána 1-2 órás megfigyelést követően otthonába távozhat.
Savelválasztást gátló gyógyszer (PPI) szedése a indokolt a ballon eltávolításáig. Egyéni érzékenységtől függően ez az "idegentest"-érzés néhány nap alatt megszokható.
A ballon eltávolítása 6 hónapppal később történik ugyancsak endoszkópos úton altatásban, előbb egy speciális "lándzsával kilyukasztva, majd tartalmának leszívása után, leresztett álapotban, a nyelőcsövön keresztül.