2016. május 25-28. között tartotta XX. Vándorgyűlését a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) Budapesten, ahol Purebl György, a társaság leendő elnöke a XXI. századot a pszichiátriai betegségek évszázadának minősítette. Ezen kívül többek között azt a megállapítást tette, hogy a depresszió 2020-ra a második leggyakoribb munkaképesség-csökkenést okozó betegség lesz a szív- és érrendszeri megbetegedések után.
Kurimay Tamás, a társaság volt elnöke leszögezte, a mentális problémák sokasodása nem magyar sajátosság, tekintettel arra, hogy minden negyedik uniós állampolgár érintett valamilyen mentális betegségben.
A depresszió kialakulásának rizikófaktorai lehetnek különösen az alábbiak:
- öröklődés
- stressz
- gyógyszerek
- betegségek
- bizonyos személyiségek, személyiségjegyek
- szülés utáni állapot
- hormonok
- élettani napi ritmus felborulása/eltolódása
- alkohol, nikotin, kábítószer használata
Az MPT vándorgyűlésén megfogalmazottakhoz kapcsolódóan kiemelendő a depresszió kezelésének fontossága – számos egyéb okon túl – a munkahelyi teljesítőképességünk megtartása miatt is, amelynek jelentőségét a jelenkori munkaerőpiac viszonyai mellett nem is szükséges külön hangsúlyozni.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A depresszió gyanújára számos körülmény figyelmeztethet minket, ilyenek lehetnek:
- korábban élvezett tevékenységek teljesen érdektelenné válnak
- szomorúnak, fáradtnak, tehetetlennek érezzük magunkat
- étkezési és alvási szokások nagymértékben megváltoztak
Ha a betegség tüneteit észleljük, érdemes felkeresni a megfelelő szakembert, hogy kiderülhessen, esetünkben tényleg a depresszió tünetei jelentkeztek-e. Figyeljünk a körülöttünk lévőkre, barátainkra, rokonainkra, munkatársainkra is, akiket szintén bíztassunk a megfelelő szakrendelés felkeresésére a betegség tüneteinek vélt jellemzők észlelése esetén.