Blog
  1. Híreink
  2. A pattanás fajtái: azonosítás, kezelés és megelőzési tippek
Menü
Blog
  1. Híreink
  2. A pattanás fajtái: azonosítás, kezelés és megelőzési tippek

A pattanás fajtái: azonosítás, kezelés és megelőzési tippek

A pattanás fajtái: azonosítás, kezelés és megelőzési tippek

Pattanásokkal szinte mindenki találkozik élete során, legyen szó kamaszról vagy felnőttről. Ezek a bőrproblémák lehetnek mitesszerek, pustulák vagy akár mély, fájdalmas ciszták is, hiszen a pattanásoknak is több típusa létezik - most bemutatjuk ezeket a típusokat, beleértve az úgynevezett non-inflammatorikus és inflammatorikus pattanásokat is, ismertetjük a jellemzőiket, és adunk tippeket is a hatékony kezelésükhöz.


Pattanás fajták - A mitesszertől a cisztáig

A pattanásoknak, bár számos formában jelenhetnek meg, mindegyik típusa különböző bőrápolási megközelítést igényel. Bár többnyire nem viszketnek, meg tudunk különböztetni gyulladásos és nem gyulladásos jellegű pattanásokat.


Non-inflammatorikus, azaz nem gyulladásos jellegű pattanások:

  • Mitesszerek: Nagyon gyakori pattanások; akkor alakulnak ki, amikor a bőr pórusai nyitva maradnak, míg a felhalmozódott faggyú és bőrdarabok oxidálódnak az oxigénnel érintkezve, ezáltal pedig fekete vagy szürke pontokat képeznek a bőrfelszínen. Ha kezelésről van szó, az általában magában foglalja a rendszeres arctisztítást és olyan termékek használatát, amelyek segítik a pórusok tisztán tartását.
  • Zárt komedók: Ezek a pattanások akkor keletkeznek, amikor a pórusok teljesen elzáródnak, megakadályozva, hogy a faggyú oxigénnel érintkezzen, vagyis oxidálódjon. A bőr alatti fehér vagy bőrszínű dudorok képződnek, amelyek gyakran vezetnek pattanások kialakulásához. A kezelési módszerek közé tartozik a bőrgyógyászati peelingek, vagy savas kezelések, melyek segítenek feloldani a pórusok eltömődését.
Ingyenes stockfotó arcszín, barna, beltéri témában Stockfotó
Forrás: Pexels


Inflammatorikus, azaz gyulladásos jellegű pattanások:

  • Papulák: Ezek a vörös, gyulladt dudorok a bőr alatti kis gyulladások miatt keletkeznek, melyek irritálódottak, de még nem gennyes jellegűek. A papulák kezelése általában lokalizált gyulladáscsökkentő krémek vagy orális gyógyszerek alkalmazását foglalja magában.
  • Pustulák: Nagyon hasonlóak a papulákhoz, de ezekben jelen van egy fehér vagy sárgás gennyes csúcs, ami fertőzés jelenlétére utal. A kezelés itt is gyakran magában foglalja a gyulladáscsökkentő és antibakteriális kezeléseket.
  • Nódulusok: Ezek a nagy, kemény, gyulladt csomók mélyen a bőrben helyezkednek el és fájdalmasak lehetnek. A nódulusok kezelése nehézkes lehet, és gyakran orvosi beavatkozást igényel, mint például kortikoszteroid injekciókat vagy orális antibiotikumokat.
  • Ciszták: A legmélyebben elhelyezkedő, gyakran fájdalmas pattanások, amelyek a bőr alatti nagyobb gyulladásokból fejlődnek ki, és jellemzően hegesedéssel gyógyulnak. A kezelésük azonos lehet a nódulusokéval, és gyakran szükséges hosszadalmasabb orvosi kezelés.

Pattanások kezelése - Krémek, lézer, hámlasztás

A pattanások kezelése sokrétű megközelítést igényel, attól függően, milyen típusú, milyen mély a probléma. 

Az általános kezelési módszerek között géleket, krémeket vagy különféle oldatokat említhetünk, amelyek tartalmaznak benzoyl-peroxidot vagy salicilsavat. Ezek a készítmények hatékonyan csökkenthetik a pattanások kialakulását, segítik a bőrpír és a gyulladás enyhítését. Ha nagyon súlyos, makacs és visszatérő jellegű pattanásról van szó, vizsgálat után a szakorvos antibiotikum felírása vagy hormonális kezelés mellett dönthet, ugyanis ezek belsőleg kezelik a pattanások kiváltó okait.

A speciális kezelések között említhetjük a lézert, ami nagyon hatékony lehet mélyebb pattanásoknál vagy hegek kezelésénél. A lézer fényenergiát használ a bőr mélyebb rétegeinek stimulálására, ezáltal segíti a bőr gyógyulási folyamatait. Illetve, a kémiai hámlasztás módszere is nagyon hatékony: segít eltávolítani a bőr felszíni rétegeit, ami javíthatja a bőr megjelenését és azért is ajánlott, mert elősegítheti az új bőrsejtek növekedését.



Megelőzés és bőrápolási tippek

A pattanások kialakulását megelőzni vagy kezelni a már meglévőket, nagyon fontos része a bőrápolásnak.

A módszerek közül kiemelkedik a rendszeres bőrtisztítás: fontos az arcbőrünket naponta kétszer megmosni, különösen, ha zsíros vagy aknéra hajlamos bőrről van szó. Olyan tisztítószer ajánlott, amely nem szárítja túl a bőrt. A hidratálás ugyancsak sokat segít, olyan nem komedogén hidratáló szerek ajánlottak, amelyek nem zárják el a bőrünk pórusait.

De mivel a bőrünk belsőnk, szervezetünk állapotáról is árulkodik, érdemes a helyes étrendet követni és betartani: kerülni érdemes a magas glikémiás indexű ételeket - ezekre még kitérünk -, mint a cukrozott italok és sütemények, amelyek növelhetik a pattanások esélyét. Valamint nagyon fontos a stresszkezelés: a stressz súlyosbíthatja a pattanásokat, így a relaxációs technikák, mint a jóga vagy a meditáció, segíthetnek a kezelésükben.



Milyen ételtől vagy italtól leszünk pattanásosak?


A táplálkozás és a pattanások közötti összefüggés régóta vita tárgya kutatók és bőrgyógyászok között. Az étrend valóban befolyásolhatja a bőr állapotát, így a pattanásokat is. Van néhány fontos, megfontolandó szempont, amelyeket bőrünkért megtehetünk

Magas glikémiás indexű ételek kerülése: A magas glikémiás indexű ételek, mint a cukros édességek, fehér kenyér, és finomított szénhidrátok, gyorsan emelik meg a vércukorszintünket. Ez serkentheti az inzulin termelést, amely viszont növelheti a faggyútermelést és a gyulladás kockázatát, ami így hozzájárulhat a pattanások kialakulásához.


Tejtermékek: Néhány tanulmány összefüggést talált a tejtermékek fogyasztása és az akne súlyossága között, különösen a zsíros tejtermék fogyasztás esetén. Ez részben azért lehet, mert a tej serkenti az inzulinhoz hasonló növekedési faktor-1 (IGF-1) termelését, ami szintén ösztönözheti a faggyútermelést.


Omega-3 zsírsavak: Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó ételek, mint a lazac, a lenmag és a dió, gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. Ezek fogyasztása csökkentheti a gyulladást, amely javíthatja pattanásos bőrünk állapotát.


Víz gyakori fogyasztása: A megfelelő mennyiségű víz fogyasztása segít a toxinok kiürítésében a testből, és támogatja a bőr hidratációját, amely mind segíthet a pattanások megelőzésében.


Zsíros ételek és édességek kerülése: Bár közvetlen kapcsolatot nehéz bizonyítani, az egészségtelen, zsíros és cukros ételek hajlamosítanak a gyulladásra és a bőrproblémákra, így mérsékelt fogyasztásuk javasolt.

Ingyenes stockfotó aranysárga, átlátszó, átlátszó kapszulák témában Stockfotó
Forrás: Pexels


A terhesség hatása a pattanásokra

Felnőtt nőknél különösen gyakoriak a hormonális változásokkal összefüggő pattanások, amelyek a menstruációs ciklus, terhesség, vagy hormonális változások, mint a menopauza idején jelentkezhetnek. A hormonális egyensúlyhiány, különösen az androgén hormonok túlzott szintje okozhatja a faggyúmirigyek fokozott aktivitását, ami pattanásokhoz vezethet.


Gyakori tévhitek a pattanásokról

Végül szeretnénk tisztázni néhány gyakori tévhitet, amelyek rendre felmerülnek a pattanások kapcsán.


Pattanásokat okoz a piszkos bőr

Természetesen a bőrünket ajánlott rendszeresen tisztítani - legalább naponta kétszer -, de a pattanások kialakulása mögött bonyolultabb okok állnak, mint egyszerűen a “piszkosság"; hormonális változások, étrend, stressz és genetika mind hozzájárulnak a pattanásos bőrhöz. 


Csak a tinédzsereknek vannak pattanásaik

Bár gyakoribbak a pattanások a serdülőkorban, felnőtteknél is előfordulhatnak. Körükben gyakoribbak a gyulladásos pattanások - a felnőttkori akne - és ezek sajnos gyakran nagyobbak, fájdalmasabbak és mélyebben helyezkednek el a bőrben, mint a tinédzserek bőrében.


A pattanásokat ki kell nyomni

Bár csábító lehet kinyomni a pattanásokat, ez gyakran súlyosbítja a gyulladást, hegesedést okozhat és újabb fertőzések forrása lehet. Helyette javasolt bőrgyógyászhoz fordulni.


Az olajos ételek okozzák a pattanásokat

Nincs konkrét tudományos bizonyíték arra, hogy az olajos ételek közvetlenül pattanásokat okoznak. Azonban bizonyos bőrtípusoknál, bizonyos embereknél a zsíros ételek, triggerelhetik az akne kialakulását.


Leégés segít az akne kezelésében

Bár a napfény rövid távon csökkentheti a gyulladást, a túlzott napozás károsítja a bőrt, elősegítheti az öregedési folyamatokat és további bőrproblémákhoz vezethet.


A pattanások csak a higiénia hiánya miatt alakulnak ki

Bár a rendszeres bőrtisztítás fontos része az akne kezelésének, a pattanások kialakulása összetett folyamat, amit hormonális változások, genetika és más tényezők is befolyásolnak.


A pattanások automatikusan elmúlnak, nem szükséges kezelni őket

Bár néhány pattanás magától is elmúlik, a megfelelő kezelés nélkül az akne súlyosbodhat vagy maradandó hegeket hagyhat. Fontos korai szakaszban kezelni, hogy minimalizáljuk a bőr károsodását.



Összefoglalás

Mint láttuk, a különböző pattanások különféle kezelési módszereket igényelhetnek, bár kiialakulásuk sok esetben kezelhetők és megelőzhetők megfelelő bőrápolási rutinok és életmódbeli változások révén. Az étrend, különösen a magas glikémiás indexű ételek és a tejtermékek, befolyásolhatják a pattanások kialakulását, ezért ajánlott figyelmet szentelni a táplálkozásnak. A helyes bőrápolási rutin, az egészséges táplálkozás és a kiegyensúlyozott életmód mind hozzájárulnak a bőr egészségéhez és segíthetnek a pattanások megelőzésében.

Hívás